Hakkımızda

20 yıllık bir deneyimin Türkiye’nin doğal taş potansiyeline büyük inanç besleyen vizyonla buluşması sonucu 2020 yılında doğan, 1 yıla yayılan detaylı fizibilite çalışmalarından sonra hizmet vermeye başlayan Mitra, o günden beri doğal taş sektörünün global kalite standartlarını ülkemize taşıyor ve Türkiye’nin dünyaca talep edilen doğal taş zenginliğini katma değerli ihracata dönüştürme hedefiyle faaliyetini sürdürüyor.

 Ocaktan gelen taş blokların levha formunda hazırlanması ve şantiyede uygulanmasına kadar geçen süreçlerdeki bütün üretim adımlarını tek merkezde, 2020 ve 2021 sertifikalı en son SIMEC teknolojisiyle gerçekleştiren Mitra, üretim süreçlerindeki yüksek standartlarını yetkin hizmet portföyüyle destekliyor.

 Mitra World olarak adlandırdığı ve bünyesinde toplantı salonları, her türlü kullanıma elverişli kiralık ofisleri ve özel online toplantı kabinlerine sahip ortak çalışma alanında, mimarlık dünyasının global aktörlerine üretim tesisiyle entegre bir ortamda proje geliştirme, mermer ocağı yetkilileriyle toplantı yapma ve projeleri için en doğru tercihlerde bulunma imkanlarını sunuyor, İstanbul’un lojistik avantajlarını kullanarak global mimarlık ofislerinin doğal taş ihtiyaçlarını yetkin ve profesyonel hizmet portföyüyle karşılıyor.

 Yurt içinde ve yurt dışındaki tüm paydaşlarına sağladığı olanaklar itibarıyla rakipsiz bir iş modeli sunan Mitra, ocak sahiplerinden tasarım ofislerine, büyük projelere imza atan müteahhit firmalardan, tasarımlarında farklılaşmanın yollarını arayan mimarlara kadar bütün profesyonellerinin iş süreçlerine kolaylık, uzmanlık, çeşitlilik sağlayan bir çözüm merkezi, iş ortağı olarak hizmetlerini geliştirmeye devam ediyor.

Üretim Aşamalarımız

Ürün Kabul

Gelen ürün lot numarası ile ERP sistemine kaydedilir, detaylı temizliği yapılarak kontrol aşamasına alınır. Bu aşamada doğal taş bloğunun en sağlam, verimli ve doğru yöntemlerle işlenebilmesi için gerekli olan üretim aşamaları belirlenir. Üretim süreçlerini belirleme kriterleri bloğun jeolojik, mineralojik ve fiziksel özelliklerine bağlıdır. Kararlar doğrultuşunda her blok için yapılan özel lot numarasına bağlı iş emirleri oluşturup, müşterilerimizin onayına sunulur.

Blok Hazırlık

Onaylanan iş emrinde öngörüldüyse bloğun kesim öncesi hazırlık aşamasına geçilir. Blok bu aşamada özel uygulamalar içeren “Blok Hazırlık Odalarına” alınır. Bu odalarda doğal taş bloklarının hazırlığı için özel olarak sağlanan, sabit ortam koşullarına maruz bırakılır. İş emri doğrultusunda bloğun ihtiyacına yönelik “Blok Epoksi Vakum Türevleri” veya “Blok Epoksi (Jel) Sarma” işlemleri gerçekleştirilir.

Blok Kesim

İş emrinde belirtilen kalınlıklarda kesim işlemi için blok, İtalyan “SIMEC KATRAK” makinasına alınır. Bu makinada doğal taşların en iyi kesimleri için özel inox lamaların, özel soketleri ile doğaltaşa uygun kesim işlemleri gerçekleştirilir. Blok kesim işleminde standart kalınlıkların dışında talep üzerine (1cm, 2cm, 3 cm, 4 cm, 5 cm kalınlıkların dışında) masif proje kesimlerde yanı sıra yapılabilmektedir.

Epoksi Uygulama

İş emrinde belirtilen doğal taşın ihtiyacına yönelik plaka sağlamlaştırma ve yüzey dolgu işlemleri için levhalar, “SIMEC KATLI FIRIN” makinasına alınır. Burada kesim işlemi tamamlanan levhaların arka yüzeylerine İtalya’nın en iyi file üreticisinden ithal edilmiş plaka filesi ile İtalyan epoksisi kullanılarak sağlamlaştırma işlemi yapılır. Daha sonrasında levhaların ön yüzeyine doğal taşın mineralojik ve fiziksel yapısı dikkate alınarak İtalyan epoksilerinin en uygun modeli tayin edilerek, gerekli doğal ve görsel dolgu çalışması ile uygulama işlemi yapılır.

Yüzey Uygulamaları

Onaylanmış iş emri doğrultusunda müşterinin tercihine yönelik yüzey işlemlerinin yapılabilmesi için levhalar “SIMEC PLAKA SİLİM” makinasına alınır. SIMEC Plaka Silim makinamız 30 adet polisaj kafasına sahip ve İtalyan teknolojisinin en iyi ürünleri olan özel abrasivler ile silim yüzey işlemleri gerçekleştirilebilmektedir. Bu sistem içerisinde gereksinim doğrultusunda “Ultra Viyole” dolgu çalışmaları yapılıp, yüzey koruyucu wax ve yüksek çözünürlüklü “SIMEC IMAGE SHARE” fotoğraflama sistemi kullanılarak müşterilerimize her bir levha için fotoğraf ve ölçüm parametreleri paylaşılmaktadır.

Ebatlama

Tüm aşamaları geçip kullanıma hazır haline gelen mermer levhalar, talep doğrultusunda istenilen hassas ölçülerde İtalyan “SIMEC KÖPRÜ KESME” ile ebatlanır. Yine talep doğrultusunda CNC, WaterJet ürünlerimiz ile müşterilerimize farklı alanlarda da çözüm sunabiliyoruz.

Kalite Kontrol

İşlemleri tamamlanan ürünler detaylı kontrollerden geçirilerek, sorunsuz biçimde paketleme aşamasına geçmesi için sıraya alınır.

Paketleme & Teslim

Kalite kontrolleri yapılan ürünler teslime hazır onayı alınarak paketlenir. İşlemler tamamlandıktan sonra ürünün “Teslim” edilme durumu online sistem üzerinden takip edilir ve firma tarafından teslim alınır. Konteyner yüklemeleri ve daha birçok konuda müşterilerimizin çözüm ortağı olarak bu alanda da farklı çözümler sunabiliyoruz.